Kręte schody z drewna

Zastosowanie i charakterystyka drewna

Zastanawiasz się nad wyborem schodów drewnianych do swojego domu? Zapraszam do zainteresowania się z artykułem dotyczącym schodów wykonanych z drewna.

Drewno jest budulcem ponadczasowym. Towarzyszy nam jako ludzkości w budownictwie praktycznie od samego początku naszego istnienia. Nawet w czasach rozwoju technologii budowlanych, drewno dalej zachwyca swoimi szczególnymi właściwościami, nic więc dziwnego, że nadal ma swoje stałe miejsce na liście materiałów budowlanych. Jednym z bardzo powszechnych zastosowań drewna w budownictwie to schody drewniane. Dlaczego akurat drewno?

Zalety schodów z drewna

Drewno jako materiał budowlany jest doceniane z wielu powodów, do jednych z nich należy (oczywiście w zależności od gatunku zastosowanego drewna) łatwość w obróbce – dzięki temu znakomicie się nadaje na materiał zarówno konstrukcyjny jak i wykończeniowy. Oczywiście im bardziej miękkie drewno, tym łatwiejsza jego obróbka. Drewno jest także znakomitym izolatorem termicznym. To właśnie dlatego podłoga lub schody wykonane z drewna są tak przyjemne w dotyku dla stóp. Co ciekawe i być może dla wielu z nas zaskakujące, drewno jest także dość odporne na działanie różnych czynników chemicznych. Dla wielu osób ogromną zaletą drewna jest także praktycznie nieograniczona możliwość zmieniania wyglądu ich powierzchni. Wystarczy bowiem usunąć milimetr lub dwa wierzchniej warstwy materiału, by móc nadać schodom drewnianym zupełnie nowy design. Osoby na co dzień zajmujące się wyposażeniem wnętrz z udziałem materiałów wykonanych z drewna doceniają różnorodność materiałów drewnianych.

Drewniane schody zabiegowe
Drewniane schody zabiegowe

Przecież drewno będzie się odznaczało rozmaitymi cechami wizualnymi w zależności od tego z jakich drzew zostało pozyskane! Poniżej podajemy przykładowe cechy drewna z różnych gatunków drzew.

Dąb – drewno uzyskane ze starych dębów jest niezwykle twarde, wytrzymałe i odporne na ścieranie.

Buk – drewno także bardzo twarde i wytrzymałe i do tego dość łatwe w obróbce

Sosna – drewno z sosen w wieku ok. 100 lat charakteryzuje się dobrą wytrzymałością mechaniczną, jest sprężyste, a do tego łatwe w obróbce – znakomicie nadaje się na schody!

Modrzew – raczej rzadko stosowane w Polsce, zaliczane do najlepszych gatunków drewna pod względem technicznym.

Poniżej dodatkowo zamieszczam prezentację na temat gatunków drewna:

 

Rzecz jasna wybór materiału, z jakiego wykonamy schody będzie uzależniony w pewnej mierze od tego, jakim budżetem dysponujemy na zrealizowanie projektu. Najczęściej wybór rodzaju drewna będzie zależeć od dostępności różnych jego gatunków w miejscowych zakładach stolarskich i tartakach.

Dodaj komentarz