Auto

Dlaczego warto montować gaz w aucie?

Jesteś szczęśliwym właścicielem samochodu i zastanawiasz się, w jaki sposób można zoptymalizować koszty przemieszczania się? Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się wpisem na temat instalacji lpg.

Mnóstwo osób posiadających auto na benzynę przewiduje wdrożenie instalacji gazowej. Kwestia jest dość prosta – najzwyczajniej jeżdżenie na gaz okazuje się mniej kosztowne. Przy nowych instalacjach gazowych, auta nie spalają więcej litrów gazu aniżeli paliwa. A przecież gaz jest sporo tańszy niż tradycyjne paliwo. Dzięki temu łatwo można uzyskać spore oszczędności w poruszaniu się samochodzikiem. Oczywiście nim montaż gazu się opłaci, będzie musiało minąć trochę czasu.

Dla kogo instalacja gazowa?
Możemy się domyśleć, że im częściej ktoś korzysta z samochodu, tym prędzej się zwróci wydatek w gaz. Na ogół zatem lpg będzie instalowany przez różnych przedstawicieli handlowych, czy kierowników handlowych, którzy bardzo wiele czasu służbowego poświęcają na przemieszczanie się od jednego miasta do drugiego. Na pewno auto gaz jest znakomitą sprawą dla kierowców zapominających napełnić auto a rezerwie– w wypadku gdy zużyją się resztki gazu, na szczęście pozostaje inne paliwo.

Minusy gazu w samochodzie
Myśląc nad zakupem instalacji w samochodzie zdecydowanie warto zastanowić się nad ewentualnymi trudnościami w użytkowaniu lgp. Na pewno warto mieć świadomość, iż gaz potrzebujemy magazynować – najczęściej butlę z gazem montuje się w bagażniku – należy więc się liczyć z faktem, że w samochodzie zmniejszy się miejsce przeznaczone na bagaże. Trafną ewentualnością w takim wypadku może być instalacja butli gazowej w miejscu przeznaczonym na koło zapasowe. Prawo polskie nie wymaga obecnie wożenia ze sobą tego rodzaju osprzętu. Zamiast koła zapasowego można nabyć uszczelniacz opon w aerozolu. Cena takiego sprzętu jest raczej niewielki, natomiast nie zajmujemy miejsca w bagażniku. Może to mieć sens zwłaszcza w niewielkich samochodach.

Twórcy silników benzynowych na ogół nie przewidują wykorzystywania w nim gazu. Dlatego trzeba liczyć się z faktem, że z czasem mogą wystąpić różne usterki wynikające z spalania paliwa innego rodzaju niż to zaprojektował inżynier projektujący dany model. Spalanie lpg odbywa się w podwyższonej temperaturze, dlatego niektóre elementy składowe silnika mogą po jakimś czasie ulec uszkodzeniu. By zapalić mieszankę gazową potrzebujemy mocniejszej energii niż to jest w pracy silników paliwowych, dlatego być może wraz z montażem instalacji lpg niezbędne okaże się uwzględnienie mocniejszego akumulatora.

Oczywiście koszt korzystania z samochodu na gaz zależy też od rodzaju zastosowanej instalacji oraz techniki jej montażu. Z tego powodu warto znaleźć taką firmę, której będziemy pewni pod względem biegłości i rzetelności w tym zakresie. Dlatego, że nie w każdym samochodzie lpg sprawdzi się wystarczająco skutecznie, dobrze jest uwzględniać ten fakt już w trakcie wyboru auta, w którym przewidujemy zainstalować instalację gazową.

Jeden komentarz

  1. Pierwsze słyszę o wymianie akumulatora. A czy przypadkiem nie alternator odpowiada podczas pracy silnika za utrzymanie odpowiedniego napięcia ? Jeżeli chodzi o instalację to najważniejsze według mnie jest znalezienie odpowiedniego montera. Osobiście rozglądałem się tylko za autoryzowanymi serwisami i zamontowałem ostatecznie instalację BRC. Oszczędności odczuwalne ale wszystko zależy od pokonywanych km.

Dodaj komentarz