Często inwestorzy decydują się nabyć gotowy projekt domu. Dlaczego?
Szukanie wśród gotowych projektów ułatwia zrozumieć indywidualne preferencje i upodobania. Stres związany ze sporządzeniem indywidualnego projektu często jest wynikiem niedostatecznie sprecyzowanych koncepcji realizacji. Jednak kupując typowy projekt również należy zachować czujność i dostrzec ważne kwestie.
Miejscowe uwarunkowania
Chociaż architekci przestrzegają wszystkich wymogów budowlanych i zależy im, aby inwestorzy z różnych stron kraju mogli wykorzystać ich projekty, to na wiele rzeczy może nie pozwolić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Np.: w niektórych rejonach wymagany jest dach dwuspadowy o odpowiednim kącie nachylenia. Kupując projekt trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę. Podobne przeszkody ze strony miejscowych decyzji mogą dotyczyć wysokości budynku, jego odległości od ogrodzenia itd.
Co brać pod uwagę wybierając projekt
Oglądając konkretny projekt musisz zaangażować swoją wyobraźnię: jak będzie się w nim żyło na co dzień? Czy dane rozwiązania zaplanowane w domu są funkcjonalne? Na przykład: Gdzie przewidziano wejście do garażu: w domu, na zewnątrz, czy w kotłowni? Czy jest oddzielne pomieszczenie gospodarcze i na kotłownię? Czy do kotłowni można się dostać z zewnątrz, tak aby bez trudu wnieść do niej opał? Czy jest przewidziane miejsce na opału? Jaki są schody? Czy kuchnia okaże się należycie duża A co z korytarzami – zobacz czy nie są za wąskie, czy da się bez trudu otworzyć wszystkie drzwi? Jakie jest rozłożenie pokoi, czy umożliwi rodzinie spędzanie czasu razem?
To tylko niektóre szczegóły ważne, by życie w domu było przyjemne. Poniżej przedstawiamy przykładowy rzut parteru domu, który spełnia wszystkie kryteria.