Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne to nowoczesna technologia co raz chętniej wykorzystywana w dzisiejszym budownictwie. Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę? Sprawdź dlaczego jest to dobry pomysł.

Obecnie co raz więcej mówi się o potrzebie korzystania w jak najpełniejszej mierze z odnawialnych źródeł energii – zarówno w kwestii ogrzewania budynków w sezonie grzewczym jak i w temacie pozyskiwania energii elektrycznej. W Polsce co raz częściej na dachach lub ścianach budynków jednorodzinnych można zauważyć różnego rodzaju instalacje solarne, są to hydrauliczne kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Systemy solarne stosowane w hydraulice pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, mogą być także wsparciem dla instalacji centralnego ogrzewania w okresie zimowo jesiennym (w przypadku solarów próżniowo rurowych). Natomiast panele fotowoltaiczne zmieniają promienie słońca bezpośrednio w energię elektryczną, którą można wykorzystać w bardzo różny sposób.

Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Zaawansowane instalacje pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii niestety sporo kosztują, tak jest także z panelami fotowoltaicznymi. Wysoki koszt solarów wiele osób, zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych skutecznie zniechęca do tego typu inwestycji. Z drugiej jednak strony co raz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Otóż korzystając z różnych dostępnych możliwości finansowania inwestycja w fotowoltaikę może być bardzo rozsądną decyzją.

Zalety montażu instalacji fotowoltaicznej:

  • możliwość dofinansowania z różnych rządowych programów,
  • zwrot z inwestycji ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej (zwłaszcza dla firm),
  • niezależność od dostaw energii z publicznej sieci,
  • brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wziąwszy pod uwagę możliwość skorzystania z dotacji na rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii inwestycja ta dla wielu osób liczących koszty staje się bardzo rozsądna. Oczywiście wiele zależy od tego w jakim regionie Europy żyjemy, ponieważ różne tereny różnią się nasłonecznieniem. W województwie dolnośląskim, w okolicach Trzebnicy oraz Obornik Śląskich odnotowuje się nasłonecznienie na naprawdę dobrym poziomie, dlatego inwestycja w fotowoltaikę wydaje się być w naszym regionie jeszcze bardziej zasadna.

Możliwość korzystania z własnej energii elektrycznej sprzyja niezależności od rynkowych cen energii elektrycznej, a ta przecież nieustannie drożeje. Posiadanie w gospodarstwie domowych różnych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej w niepewnych czasach wydaje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem.


Dodaj komentarz