Szklane okna

Zastosowanie szkła w budownictwie

Trudno wyobrazić sobie obecne budownictwo bez uwzględnienia tego wyjątkowego materiału jakim jest szkło. Jak duże zastosowanie ma on w budowaniu domów?

Szkło jest znane ludzkości już od wieków. Obecnie dzięki prężnie rozwijającej się technologii produkcyjnej możliwe staje się jeszcze wydajniejsze korzystanie z tego ciekawego materiału. W mnóstwie stosuje się nie tylko klasyczne szkło, ale też szkło laminowane, szkło hartowane a także szkło dekoracyjne. Od niedawna często stosowanym materiałem stanowiącym zastępnik szkła jest poliwęglan, ale szkło w dalszym ciągu jest budulcem niezwykle popularnym.

Szkło w budownictwie mieszkaniowym
Zastanawiając się nad wykorzystaniem szkła w budowie nowoczesnych domów oczywiście przede wszystkim zapewne przyjdą nam na myśl okna. I to prawda – w rozmaitych przegrodach tego typu szkło uwzględnia się najczęściej. Warto jednak wiedzieć, że obecnie produkowane okna ze szklanymi szybami są o wiele bardziej zaawansowane niż jeszcze pół wieku temu. Z czego to wynika? Otóż sprawa rozchodzi się właśnie między innymi o stosowane szkło. Obecnie wykorzystuje się przeszklenia złożone z kilku sklejonych ze sobą cienkich warstw, dzięki czemu są one jeszcze mocniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Ogromnym atutem klejonego szkła jest także skuteczniejsza izolacja termiczna. W czasach zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej pełnią bardzo dużą rolę. W temacie właściwości izolacyjnych szklanych tafli dobrze jest też pamiętać o izolacji akustycznej. Grube klejone szkło dodatkowo wygłusza wnętrze, dzięki czemu nawet mieszkając w środku miasta możemy cieszyć się spokojem i ciszą.

Oczywiście okna to nie jedyny sposób na wykorzystanie szkła w domach jednorodzinnych. Materiał ten w architekturze jest też bardzo chętnie uwzględniane do montowania najróżniejszych zadaszeń:
zadaszenia tarasu,
daszki szklane nad drzwiami,
zadaszenia altan, itp.

Ze szkła wytwarza się także efektownie prezentujące się drzwi, balustrady a także elewacje. Szkło odznacza się niezwykłą ,zdolnością, poprawiania walorów wizualnych obiektu, w którego architekturze zostaje zaprojektowane.

Nowoczesny wieżowiec

Szkło w wystroju wnętrz
Materiał jakim jest szkło towarzyszy nam nie tylko w procesie samej budowy domu, lecz też podczas urządzania całego wnętrza. Często być może nie zwracamy na to uwagi, ale faktycznie korzystamy z różnego rodzaju szkła na każdym kroku. Jednym z popularnych zastosowań szkła we wnętrzach są lustra. Oczywiście nie wyobrażamy sobie bez chociaż jednego lustra łazienki oraz przedpokoju. Jednak jak najbardziej wykorzystuje się je skutecznie w sypialniach, pokojach dziecięcych, oraz kuchniach. A w temacie kuchni – co raz chętniej uwzględniane są szklane panele na ścianę, które wykorzystuje się na ścianach w zastępstwie tradycyjnych płytek. Hartowane szkło jest odporne na wysokie temperatury oraz łatwe w czyszczeniu dzięki czemu wspaniale sprawdza się w tej roli.

Potrzebujesz usług sprawdzonego szklarza? Zapraszamy do zainteresowania się ofertą firmy Binglass Lustra Wrocław. Firma specjalizuje się w realizowaniu zleceń we Wrocławiu, w województwie dolnośląskim oraz w całej Polsce.

A powyżej przykład jak może wyglądać praca szklarza wykonującego artystyczne ozdoby ze szkła. 

Dodaj komentarz