Dlaczego warto jeździć rowerem?

Zastanawiasz się nad inwestycją w rower? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy korzyści z korzystania z dwuśladu. 

Większość osób do przemieszczania się wykorzystuje samochód lub transport publiczny. Wydaje się to być najkorzystniejszą opcją – jazda samochodem lub autobusem jest na ogół komfortowa, nie musimy się wysilać, wystarczy wsiąść do środka i maszyna dowiezie nas tam, gdzie trzeba. Dlaczego w takim razie tak wiele osób do przemieszczania się wykorzystuje rower? Gdy bliżej przyjrzymy się tematowi, okazuje się, że codzienna jazda rowerem przynosi mnóstwo korzyści – niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście czy na wsi. 

Rowerem na terenach wiejskich

Dlaczego na wsi warto korzystać z roweru? Komunikacja publiczna na polskich wsiach niestety mocno kuleje. Wiele mniejszych miejscowości jest odwiedzana przez środki komunikacji publicznej bardzo rzadko – nawet zaledwie dwa razy na dzień. Mieszkańcom zatem pozostaje do przemieszczania się albo samochód, albo po prostu rower. Oczywiście jeśli ktoś nie dysponuje autem, jest w zasadzie zdany na korzystanie z dwuśladu. Pozostaje jeszcze zawsze opcja skorzystania z pomocy sąsiada, który dysponuje własnym środkiem transportu, ale takie rozwiązanie wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ponieważ potrzebujemy nie tylko auta, ale również osoby, która go poprowadzi. Własny rower daje nam zatem sporą niezależność i o ile warunki atmosferyczne nam na to pozwalają, warto korzystać z niego jak najczęściej. W kontekście przemieszczania się rowerem na terenach wiejskich warto również brać pod uwagę fakt, że jest to transport darmowy i zdrowy. Osoby, które systematycznie jeżdżą rowerem z czasem wzmacniają swoją kondycję, dzięki czemu jazda rowerem jest łatwiejsza, a odległości nim pokonywane mogą być dużo większe.

Rower marki Royal Bi

Rower w wielkim mieście

W dużych miastach na ogół nie ma problemu z dostępnością najróżniejszych środków transportu. Kursuje mnóstwo środków komunikacji publicznej. Dostępne są również taksówki oraz bardzo popularne w ostatnich latach Uber oraz Bolt. Wiele osób lubi również od czasu do czasu skorzystać z elektrycznej hulajnogi. Dlaczego zatem w dużych miastach przybywa rowerzystów? W Polsce kultura jazdy rowerem z roku na rok się zwiększa. Rowerem po mieście poruszają się nie tylko sportowcy czy wycieczkowicze, ale również urzędnicy, biznesmeni i najróżniejszego typu pracownicy biurowi. Nikogo już nie dziwi widok jadącego na rowerze miejskim eleganckiego pana ubranego w stylu business casual. Oczywiście w zależności od przeznaczenia roweru – jego styl również będzie inny. Innym rowerem udamy się na rekreacyjną przejażdżkę, a innym na elegancką podróż do miejsca pracy. Jeśli troszczymy się o swój wizerunek, warto zadbać o spójny design swój, oraz roweru, z którego korzystamy. W miastach znakomicie sprawdzają się rowery miejskie w stylu Cruiser marki Royalbi. Rowery te są nie tylko ładne. Są również bardzo wygodne i zdrowe w korzystaniu – umożliwiają jazdę z wyprostowanym kręgosłupem oraz prawidłowo ustawionymi ramionami oraz rękami. 

Osoby, które na co dzień dojeżdżają do pracy rowerem jako główną motywację zazwyczaj podają duże korki. W wielkich miastach przemieszczanie się samochodem w godzinach szczytowego ruchu jest czasochłonne i drogie, ponieważ auto jest uruchomione przez długi czas. Niejednokrotnie okazuje się, że rowerem można przemieścić się dużo szybciej – no i oczywiście całkowicie za darmo. Codzienna jazda rowerem jest wskazana szczególnie dla osób, które w pracy niemal cały czas siedzą. Nawet niewielka dawka ruchu każdego dnia sprawia, że nasz organizm funkcjonuje lepiej. Dodatkowym atutem przemawiającym za korzystaniem z roweru do przemieszczania się po mieście jest dostępność wielu wygodnych ścieżek rowerowych. Do rozbudowy sieci ścieżek rowerowych przykłada się na przykład ogromną wagę we Wrocławiu – szacuje się, że stworzono tutaj już ponad 200 kilometrów ścieżek rowerowych – zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach.

Dodaj komentarz