Jesteś właścicielem mieszkania i planujesz w nim zamieszkać albo je wynająć, a może jesteś najemcą mieszkania i zastanawiasz się nad jego ubezpieczeniem? Na kim spoczywa obowiązek ubezpieczenia lokum?
Nieszczęśliwe zdarzenia
Nikt nie planuje nieszczęśliwych wypadków ani takich zdarzeń losowych jak pożar, uderzenia pioruna, wybuch, zalanie, zniszczenia spowodowane działaniem silnego wiatru, zbicie szyby, dewastacja czy włamanie. Dzięki podpisaniu umowy z firmą ubezpieczeniową zapewniamy sobie chociaż częściową ochronę domu i mienia. Na wysokość składek ubezpieczenia wpływa między innymi ilość zdarzeń losowych, które są objęte w polisie. Co więcej, jak to ma miejsce w każdym ubezpieczeniu,ważna jest także lokalizacja mieszkania, materiały budowlane, z którego zostało wykonane mieszkanie oraz zastosowane standardy bezpieczeństwa. Okazuje się, że czasem wystarczy niewielka podwyżka kwoty polisy, a jesteśmy ubezpieczeni kompleksowo. Z drugiej strony warto jest czytać dokładnie całą umowę związaną z polisą ubezpieczeniową, żeby w razie nastąpienia nieszczęśliwego zdarzenia losowego nie zaskoczyć się nieprzyjemnie.
Kto powinien ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
Właściciel mieszkania, taki jak na przykład deweloper Kimorent nigdy do końca nie wie, komu wynajmuje mieszkanie. Wiadome jest, że właściciel dokładnie sporządza umowę najmu, uwzględnia w niej wszystkie oczekiwania, najemca z kolei dokładnie czyta i analizuje umowę, czy nie ma w niej jakichś niedopowiedzianych szczegółów. Żeby zadbać o bezpieczeństwo swojego mieszkania i rzeczy, które w nim się znajdują, korzystnie jest zdecydować się na polisę ubezpieczeniową. Po czyjej stronie należy obowiązek ubezpieczenia mieszkania? Decyzję o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania musi podjąć właściciel mieszkania, może on ubezpieczyć nie tylko swoje rzeczy, ale także przedmioty, które są własnością najemcy. Ktoś, kto wynajmuje mieszkanie, nie może tego zrobić w tak szerokim zakresie jak właściciel mieszkania. Bezpieczną opcją jest decyzja najemcy o posiadaniu OC mieszkaniowym w życiu prywatnym, z dodatkowym rozszerzeniem dotyczącym odpowiedzialności za szkody, które wynikają z tytułu najmu mieszkania. Dzięki temu w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia losowego, jak na przykład zalania sąsiada, to wyrządzone szkody pokryje zakład ubezpieczeń.
Własnościowe mieszkanie
Chociaż nie ma obowiązku ubezpieczać mieszkania własnościowego, zakupione na przykład od Omega Buildings, to dla swojego komfortu psychicznego warto to zrobić. Czasami jednak bank, w którym został wzięty kredyt na mieszkanie wymaga zakupu polisy ubezpieczeniowej. Jest to forma zabezpieczenia dla banku w sytuacji, gdy mogłoby dojść do zmniejszenia wartości mieszkania na skutek nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli stać nas na nowe mieszkanie, to nie ma sensu oszczędzać niewielkiej kwoty ubezpieczeniowej. Firmy ubezpieczeniowe proponują różne atrakcyjne dla klienta pakiety ubezpieczeniowe, dzięki czemu koszty związane z polisami będą trochę niższe.
Każda informacja o dodatkowych kosztach jest stresująca i mało przyjemna. Jeśli jednak chodzi o koszty związane z ubezpieczeniem mieszkania, to warto je ponieść, żeby w razie nieszczęśliwego zdarzenia nie musieć stresować się jeszcze bardziej.
Zastanawiając się nad inwestycją w nowe mieszkanie z kredytu hipotecznego warto brać również pod uwagę koszty związane z wykupieniem odpowiedniej polisy. Banki udzielając kredytu wymagają ubezpieczenia zarówno kredytowanej nieruchomości jak i życia osoby zaciągającej długoterminową pożyczkę.