Jaki powinien być skuteczny terapeuta?

W przypadku, kiedy dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz terapii musisz być świadomy czym jest terapia i na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze terapeuty.

Logo DumiczW dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy terapeuty. Nie radzimy sobie zbyt dużą ilością bodźców, emocji i problemów. Przed rozpoczęciem terapii powinniśmy być poinformowani jakich metod będzie używał terapeuta i jak będą wyglądać wasze spotkania. Obecnie jest wiele nurtów, którymi posługują się terapeuci, np. psycholoanalityczny, bioenergetyczny, behawioralny i wiele innych. Każda szkoła ma swoje zalety i wady, terapia powinna być dobrana do pacjenta indywidualnie. Profesjonalni terapeuci potrafią korzystać z wielu metod, odpowiednio je modyfikować, co wzmacnia efekty terapii.

Każdy terapeuta jest inny. Składają się na to jego osobiste doświadczenia oraz własne spojrzenie na świat i problemy. Dobry specjalista powinien umieć oddzielać życie osobiste od zawodowego. Oprócz skończonej szkoły terapeuta musi umieć zachować dystans do swojego pacjenta, mimo rodzącej się zażyłości i zaufania najważniejsze jest trzeźwe spojrzenie na sytuacje. Podstawą w efektywnej psychoterapii jest postawa terapeuty. Musi być przede wszystkim wyrozumiały, okazywać szacunek, być otwarty, szczery oraz wrażliwy.

Zaangażowanie to istotna kwestia. Bez tego efekty nie będą tak duże jak oczekuje tego pacjent. Oprócz stosowania przyjętych metod i technik terapeuta musi przede wszystkim chcieć pomóc drugiej osobie.

Psychoterapia
Na czym polega psychoterapia?

Czego oczekuje pacjent od terapeuty?

Pacjent, który jest pogubiony i rozpaczliwie szuka pomocy potrzebuje głównie zrozumienia, oparcia i poczucia bezpieczeństwa. Kiedy mamy problemy i sobie z nimi nie radzimy chcemy się wygadać i czuć, że druga osoba nas po prostu słucha.

Stworzenie atmosfery w gabinecie psychologicznym to również bardzo istotna kwestia. Nawiązanie nici porozumienia, wiara w to, że terapia pomoże to połowa sukcesu.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć czy dany psychoterapeuta jest dobry. Jednej osobie będą pasować metody stosowane przez konkretnego terapeutę, a kolejnej osobie może całkowicie to nie odpowiadać. Najważniejsze jest, abyśmy się czuli swobodnie, umieli mówić o swoich obawach, problemach. Jest to niezbędne, aby terapia się udała.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem: Psychoterapia Milanówek.

Gabinet Psychoterapii Podkowa Leśna
ul. Jelenia 30A
05-807 Podkowa Leśna

Dodaj komentarz