Plac zabaw – idealne miejsce zabaw dla dzieci

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne osiedle lub przedszkole bez ciekawej przestrzeni dla dzieci. Dlaczego publiczne place zabaw są tak potrzebne? Gdzie warto je lokalizować? Jakie urządzenia powinny się znaleźć na placu zabaw? A co z przydomowym placem zabaw? Jak można zagospodarować przestrzeń dla dziecka w ogrodzie?

Publiczne place zabaw – dlaczego tak potrzebne?

Wyobrażasz sobie swoje dzieciństwo bez wspaniałej zabawy z innymi dziećmi na placu zabaw? Większość z nas mnóstwo czasu spędzała jako dzieci na osiedlowych placach zabaw. Choć nie były one tak piękne i bezpieczne jak współczesne, ale były niezastąpionym miejscem wielkich przygód i małych rozrywek.

Obecnie dzieci, podobnie jak my niegdyś, uwielbiają spędzać czas na placu zabaw. Jakie korzyści wynikają z pobytu dzieci w takim miejscu? Po pierwsze mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. To bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Po drugie plac zabaw to doskonałe miejsce integracji z innymi dziećmi. Dzieciaki uczą się współpracy, zabawy oraz komunikacji z innymi. Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że plac zabaw to miejsce nierozerwalnie związane z dzieciństwem.

Plac zabaw – jakie urządzenia zabawowe?

W miastach powstaje dużo tego typu miejsc. W parkach, na skwerkach oraz oczywiście nowych osiedlach powstaję rozbudowane place zabaw wyposażone w różne urządzenia przeznaczone dla różnych kategorii wiekowej dzieci. Dla maluchów doskonale sprawdzają się bujaki, zjeżdżalnie z podestami, domki do zabawy czy piaskownice. Starsze dzieci chętnie bawią się na zjeżdżalniach z drabinkami, huśtawkach, karuzelach, pomostach czy liniarniach. Kompleksowy plac zabaw powinien zapewniać rozrywkę dla dzieci w różnym wieku.

Zestaw zabawowy publiczny plac zabaw

Źródło zdjęcia: http://magicznatecza.pl/publiczne-place-zabaw

Plac zabaw to także niezbędny element wyposażenia przedszkolnego podwórka. Sporo takich instytucji zamawia gotowe zestawy zabawowe – czyli kilka urządzeń zabawowych w jednym.

Ogrodowy plac zabawy – czy to dobry pomysł?

Rodziny, które mieszkają w domach jednorodzinnych mają wspaniałą możliwość zorganizowania placu zabaw dla swojego dziecka w ogrodzie. Czy to dobry, sprawdzony sposób? Oczywiście. Wymieńmy niektóre korzyści.

Jeśli w Waszej okolicy nie ma publicznego placu zabaw, to dlaczego Twoje dziecko ma być pozbawione frajdy korzystania z takiego miejsca? Urządzając przydomowy plac zabaw możesz zadbać także o pełne dostosowanie jego wyposażenia do potrzeb, wieku i upodobań twojego dziecka.

Źródło zdjęcia: magicznatecza.pl/ogrodowe-place-zabaw

Plac zabaw w ogrodzie pozwala również zaoszczędzić czas rodzica. Na pewno wielokrotnie musiałeś odmówić swojemu dziecku wyjścia na plac zabaw z uwagi na spora ilość ważnych zajęć. Jeśli dziecko ma plac zabaw przy domu, to spokojnie możesz wykonywać różne prace w domu, jednocześnie mając na oku swoje dziecko. Sporo rodziców, którzy decydują się zakupić urządzenia zabawowe do ogrodu umieszcza je obok okien kuchennych lub salonowych – ułatwia im to doglądanie bawiących się dzieci.

W obecnych czasach przydomowy plac zabaw ma jeszcze jedną korzyść. W okresie pandemii przez pewien czas publiczne place zabaw były niedostępne. W takiej sytuacji wygrane były dzieci, które mogły się bawić na swoim podwórku.

Plac zabaw to cudowne miejsce zarówno dla malucha, jak i nieco starszego dziecka. Warto powiększać publiczną przestrzeń rekreacyjną o tego typu miejsca, a także wzbogacać swoje ogrody o praktyczne urządzenia zabawowe dla dziecka.

Dodaj komentarz