Przewidując modernizację starej instalacji co, albo zaprojektowanie nowej, szukamy, możliwie najlepszych pomysłów. Pragniemy, żeby w pomieszczeniach ciepło rozchodziło się równomiernie, a grzejniki żeby były bardzo wydajne. Jak więc prawidłowo dobrać grzejniki do swojej instalacji?
Grzejniki aluminiowe często nie mają zastosowania do instalacji miedzianej. Producenci grzejników dosyć często nie udzielają wtedy gwarancji na taki grzejnik, ponieważ takie połączenie skutkuje korozją galwaniczną. Efekt jest taki, że aluminium się utlenia i połączenia gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedziane rury pokrywają się nalotem.
Jeśli chodzi o sprawność energetyczną, to metal, z którego zrobiony jest grzejnik, nie robi w zasadzie żadnej różnicy. Jest tak ponieważ zarówno aluminiowe grzejniki członowe, jak i stalowe płytowe dobrze transportują ciepło. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko jedno, jakie grzejniki kupimy i tak będzie wspaniale.
Jaki rodzaj instalacji grzewczej?
Wybierając grzejniki należy też wziąć pod uwagę, czy nasza instalacja będzie zamknięta, czy otwarta. Do otwartej dostaje się tlen, który wraz z upływem czasu niszczy stal. W takiej sytuacji, najlepiej będzie zainwestować w grzejniki wykonane z aluminium, gdyż mają zastosowanie zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji.
Grzejniki stalowe, to dobry pomysł, w przypadku, gdy zależy nam na lepszym ich rozłożeniu w mieszkaniu. Pośród stalowych grzejników jest ogromny zakres modeli. Możesz także kupić niższy, ale za to grubszy, dzięki czemu otrzymamy te same wydajności, co w sytuacji dłuższego i wyższego grzejnika. Ma to spore znaczenie, jeśli miejsce przeznaczone na montaż grzejnika jest małe, ze względu na umieszczenie go we wnęce.
Przy grzejnikach z aluminium nie mamy możliwości zmiany grubości grzejnika. Aby zachować odpowiednie parametry mocy, musi on po prostu składać się z określonej liczby złączonych ze sobą elementów. Niewątpliwym plusem jest jednak mała waga grzejników aluminiowych. Bez problemu będzie aluminiowe grzejniki zdemontować i przenieść w przypadku renowacji.
Kupując grzejniki, najlepiej wziąć pod uwagę projekt instalacji. Projekt określa zapotrzebowanie domu na ciepło. Najczęściej projekt zaleca także typ przewidywanych grzejników. Jeśli z kolei nie mamy obowiązującego cię projektu, doradźmy się fachowców, którzy montują instalacje hydrauliczne.
A poniżej film na temat montażu grzejników aluminiowych