Drzwi, klucz, dom

1. Mieszkanie deweloperskie czy używane?

Dla większości z nas zakup mieszkania to prawdziwie życiowa decyzja. Jedną z pierwszych decyzji, które musimy podjąć jest sprawa rodzaju nieruchomości – czy kupić mieszkanie nowe w tzw. Stanie deweloperskim czy może nabyć mieszkanie używane?

Na rynku nieruchomości mamy na ogół do dyspozycji dwa rodzaje mieszkań – mieszkania oferowane przez firmy budowlane, tzw mieszkania w stanie surowym, których stajemy się pierwszymi właścicielami, oraz mieszkania z rynku wtórnego, czyli 'z drugiej ręki’. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych inwestorzy decyduję się na różne rozwiązania. Nie dla każdego bowiem zakup nowego mieszkania jest dobrym rozwiązaniem, z kolei dla innych nie ma innej możliwości jak zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Podstawową zaletą zakupu mieszkania używanego jest bardzo często jego lokalizacja. Na wielu miejskich osiedlach nie ma innej możliwości zamieszkania – te osiedla są już bowiem całkowicie zabudowane, brak na nich miejsca na dodatkowe inwestycje budowlane. W takich okolicach można za to czasem kupić mieszkanie używane, które po przeprowadzonym gruntownym remoncie może – choć zapewne nie w pełni – odpowiadać naszym potrzebom. Zakup mieszkania używanego na kredyt jest atrakcyjny dla osób, które dotychczas wynajmowały mieszkanie. W przypadku mieszkań dewleoperskich niejednokrotnie płatności za nieruchomość musimy dokonywać jeszcze na długo przed wprowadzeniem się, w tym okresie jednocześnie trzeba ponosić koszty wynajmu mieszkania jak i zakupu nowego, więlu inwestorów nie jest w stanie udźwignąć tego ciężaru. Zakup mieszkania używanego to też dobra opcja po prostu dla osób, które mają niezbędne finanse, ale nie mają czasu ani możliwości zaangażować się w jego remont lub wykończenie. Takie osoby niejednokrotnie wolą kupić stosunkowo droższe, wykończone i niewielki okres czasu używane lokum.

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, sprawdzić między innymi:

  • stan mieszkania
  • historię mieszkania (czy nie było w przeszłości zalane, czy nie jest zadłużone, czy nie było pożaru)
  • jacy są sąsiedzi – czasem ktoś decyduje się na sprzedaż ze względu na zmęczenie uciążliwymi sąsiadami,
  • bezpieczeństwo w okolicy

Mieszkanie od dewelopera

Nieruchomość nabyta bezpośrednio od firmy realizującej inwestycję jest całkowicie nowa – nie ma żadnej historii, stajemy się jej pierwszymi właścicielami. Zakup mieszkania będącego jeszcze na etapie budowy umożliwia wprowadzenie wielu zmian, których wdrożenie jest już często niemożliwe, gdy mieszkanie jest już wybudowane. Dzięki temu możemy urządzić mieszkanie dokładnie według naszych indywidualnych założeń. Większość nowych inwestycji realizowanych jest na obrzeżach miast, co czasem może wiązać się z pewnymi utrudnieniami w komunikacji z centrum miasta (przynajmniej w pierwszych latach użytkowania mieszkania). Z drugiej strony wiele osób mieszkających od zawsze w centrum miasta świadomie decyduje się na zakup mieszkania z dala od hałasu, ciągłego szumu aut, klaksonów i smogu. Jedną z kwestii, które warto sprawdzić w pierwszej kolejności jest wiarygodność dewelopera, od którego planujemy nabyć nieruchomość.

Inwestycja Monolit Siechnice, Format Deweloper

Dodaj komentarz