Projekt domu

Poszukiwania projektu domu

Zastanawiasz się jaki projekt domu wybrać w celu realizacji swoich marzeń w postaci wybudowania domu jednorodzinnego? Zachęcamy do zainteresowania się niniejszym artykułem!

Różnorodna oferta gotowych projektów

Obecnie na rynku architektonicznym w Polsce jest naprawdę ogromny wybór gotowych, typowych projektów domów jednorodzinnych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż cały ten obecny boom budowlany sprawił, że co raz więcej biur projektowych zdecydowało się na projektowanie tego rodzaju budynków. To przecież bardzo dobra metoda zarobku – taki projekt opracowuje się tylko raz, później wykonuje się już tylko ewentualne jego adaptacje do potrzeb inwestorów. Z tego względu jeśli szukasz gotowego projektu domu dopasowanego do twoich własnych, indywidualnych wymogów, możesz szybko się znużyć. Z tego względu warto do poszukiwania projektu gotowego podejść mądrze i z pomysłem, nie ma sensu przeglądanie wszystkiego ”jak leci’ bo po prostu oferowanych propozycji jest zbyt wiele. Najlepiej posłużyć się po prostu wyszukiwarkami projektów. Umożliwiają one przeszukiwanie rozmaitych ofert projektów według zadanych parametrów planowanego budynku. Do wyszukiwanych parametrów domu jednorodzinnego należą przede wszystkim: powierzchnia użytkowa domu, ilość kondygnacji, rodzaj dachu, typ garażu i technologia budowy. W ten sposób zawężamy wyniki wyszukiwania tylko do tych propozycji, które naprawdę warto brać pod uwagę.

Dlaczego gotowy projekt, a nie indywidualny

Jest to jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie ludzie planujący budowę domu jednorodzinnego. Okazuje się jednak, że zatrudnienie architekta, by od podstaw zaprojektował nam dom, bardzo często okazuje się nie trafionym pomysłem. Dlaczego? Otóż musimy mieć świadomość, że projektowanie budynków to naprawdę czasochłonne zajęcie. Z tego względu koszt zaprojektowania takiego budynku może oscylować w kwotach rzędu nawet 20 tys. złotych, gdy tymczasem koszt gotowego projektu to nie więcej niż 3 tysiące. To oczywiste, że może nie udać się znaleźć projekt typowy idealnie dopasowany do naszych oczekiwań, ale warto pamiętać, że przecież jest też coś takiego jak adaptacja projektu gotowego. Autor wybranego przez nas projektu za niewielką odpłatnością może dokonać niezbędnych przeróbek projektu.

Gotowe projekty domów wyróżniają się jeszcze jedną mocną stroną. Otóż najczęściej są to projekty bardzo starannie dopracowane. Z uwagi na częste, wielokrotne realizacje tego projektu przez inwestorów, jego autorzy mają wiedzę na temat ewentualnych mankamentów, których nie wzięli pod uwagę tworząc projekt. Dlatego takie gotowe projekty domów, często mają także swoje kolejne, lepiej dopracowane wersje. Jeżeli kupimy tego rodzaju projekt, możemy mieć dużą pewność, że budowa domu obędzie się bez niespodziewanych problemów technicznych, a samo użytkowanie domu przez kolejne dziesięciolecia będzie przyjemne i komfortowe.

Optymalna powierzchnia domu jednorodzinnego

Jaką powierzchnię domu planujesz? Okazuje się, że obecnie co raz więcej ludzi decyduje się na domy o niewielkiej powierzchni użytkowej. Po przemyśleniu pewnych istotnych kwestii, zapewne także ty zdecydujesz się na tego typu budynek. Podstawowa kwestia to koszty realizacji inwestycji. Po prostu – mniejszy dom jest tańszy zarówno w samej budowie, jak i w późniejszej eksploatacji. Mniejsza powierzchnia dachu, ścian i przeszkleń, to mniej pracy potrzebnej do utrzymania budynku w należytym stanie. Natomiast mniejsza powierzchnia użytkowa, to mniej metrów sześciennych powietrza do ogrzania w sezonie zimowym – a pamiętajmy, że ceny ogrzewania nieustannie rosną. Często właśnie z tego względu rozsądni i zapobiegliwi ludzie starają się budować optymalnie.

Dodaj komentarz