rekupracja w mieszkaniu

System rekuperacji – dlaczego warto zainwestować?

Coraz częściej w polskich domach jednorodzinnych montuje się systemy rekuperacji. Przyczyniają się one do sporych oszczędności w ogrzewaniu.

Ogrzanie domu jednorodzinnego wiąże się obecnie ze sporymi wydatkami. Przyczyniają się do tego wysokie ceny paliw. Drogi jest zarówno węgiel jak i gaz ziemny. Nie jest tanie nawet drewno. Dlatego właściciele domów przykładają obecnie coraz większą wagę do jak najekonomiczniejszej pracy instalacji grzewczej. Niemal powszechne już jest zainteresowanie energią odnawialną oraz systemami rekuperacji. Nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają na wykorzystywanie darmowych odnawialnych źródeł energii, a systemy rekuperacji skutecznie przyczyniają się na zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Nie posiadasz jeszcze w swoim domu systemu rekuperacji? Im prędzej zainwestujesz w instalację wentylacji z odzyskiem ciepła, tym szybciej zaczniesz oszczędzać. 

Rekuperacja – na czym polega zasada działania? 

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna, która nie tylko zapewnia cyrkulację powietrza w budynkach, ale realizuje jednocześnie odzysk ciepła z wytłaczanego z domu powietrza. Wymiana energii cieplnej odbywa się w specjalnie zaprojektowanym wymienniku ciepła. Strumienie powietrza wychodzącego i wchodzącego są tak kierowane, aby mogły się one ze sobą spotkać (oczywiście nie mieszając się). Na skutek tego zużyte ciepłe powietrze wychodzące podgrzewa strumień świeżego powietrza. Jak dowiadujemy się na stronie internetowej firmy Taniereku.pl, możliwe jest odzyskiwanie nawet 90% energii cieplnej, dzięki czemu instalacja grzewcza ma dużo pracy mniej. Przy ostrożnych szacunkach zakłada się, że sprawnie funkcjonująca instalacja rekuperacji pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o jedną trzecią. Przy obecnych bardzo wysokich cenach paliwa oznacza to znaczące oszczędności. Oczywiście zwrot z tej inwestycji następuje tym szybciej im z większym ogrzewanym budynkiem mamy do czynienia. 

System rekuperacji w domu jednorodzinnym.

Wybór systemu rekuperacji – na co warto zwrócić uwagę?

Decydując się na rekuperację warto zainwestować w profesjonalny projekt oraz nowoczesne wydajne urządzenia, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mogli uzyskać szybki zwrot z inwestycji. Oszczędności generowane przez system rekuperacji zależą bowiem w linii prostej od sprawności energetycznej całej instalacji. Firma ASK Energooszczędne Instalacje z Krakowa już od przeszło dwudziestu lat specjalizuje się w projektowaniu oraz montażu energooszczędnych instalacji grzewczych. Zastanawiając się nad wyborem rekuperatora warto brać pod uwagę nie tylko koszt jego zakupu oraz instalacji, ale również koszty eksploatacyjne takie jak: koszt i częstotliwość wymiany filtrów, koszt serwisu, pobór energii elektrycznej oraz dostępność części zamiennych. Rekuperatory znanych renomowanych marek mogą być nieco droższe, niemniej firmy te zapewniają łatwą dostępność autoryzowanego serwisu oraz części. Dzięki temu system rekuperacji będzie mógł skutecznie działać przez wiele lat.

Interfejs aplikacji do sterowania systemem rekuperacji firmy Rekuperatory ASK.

Dodatkowe zalety rekuperacji w domu jednorodzinnym

Zastanawiając się nad inwestycją w system rekuperacji warto mieć świadomość, że oszczędzanie energii to nie jedyna funkcja, jaką realizuje. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma również fakt, że rekuperatory zapewniają optymalną jakość powietrza w całym mieszkaniu. Krystalicznie czyste, odpowiednio nawilżone powietrze ogromnie wpływa na komfort życia domowników. Sprawnie funkcjonująca wentylacja mechaniczna sprawia, że w każdym zakątku mieszkania powietrze jest wystarczająco dotlenione, co również przyczynia się do dobrego samopoczucia mieszkańców. Prawidłowa cyrkulacja powietrza w sypialni sprawia, że podczas snu organizm jest optymalnie dotleniony, co jak udowodniono ma bezpośredni wpływ na pracę mózgu w trakcie dnia. Filtry zamontowane w rekuperatorach skutecznie usuwają z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu osoby borykające się z uciążliwymi alergiami oddechowymi czują się w domu znakomicie. Dlatego szczególnie, gdy domownicy cierpią na alergie lub przewlekłe choroby układu oddechowego inwestycja w rekuperację będzie idealną decyzją. 

Rekuperatory Rzeszów: https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-rzeszow/

Rekuperatory Katowice: https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-katowice/

Ze względu na wysoką skuteczność systemy rekuperacji zwyczajowo są uwzględniane w projektach domów energooszczędnych oraz pasywnych. Pozwalają na znaczące obniżenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną, co w dobie rosnących cen surowców energetycznych ma dla większości ludzi ogromne znaczenie. Masz pytania dotyczące instalacji rekuperacji? Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej rekuperatory-ask.pl, gdzie można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Dodaj komentarz