Jak dbać o dywan z wełny?

Dywany wytworzone z wełny to zgodne z naturą, solidne i zdrowe rozwiązania na dużo lat. Wielu ludzi akceptuje innego dywanu w domu niż taki zrobiony z naturalnej przędzy. W wielu mieszkaniach dywany z wełny stanowią cenną pamiątkę rodzinną i są przechowywane przez kilka pokoleń. Aby dywan wełniany był piękny przez lata wymaga ogromnej dbałości z naszej strony. Jak zadbać o dywan wełniany?

 

Przyzwyczajenia rodzinne kontra dywan wełniany

Jakie zwyczaje panują w naszym domu? Jak żyje nasza rodzina? Dywan wełniany wymaga pielęgnacji i uwagi, ale zbyt intensywne czyszczenie nieuchronnie narazi dywan na uszkodzenia i zużycie. Dlatego nie zachęcamy do kładzenia dywanu w pomieszczeniu bardzo intensywnie uczęszczanym. Nie sprawdzi się także w domu gdzie jest czworonożne stworzenie, dlatego że jeżeli mamy pupila intensywność brudzenia się jest zdecydowanie większa. Jeśli masz też zwyczaj chodzić po domu w wyjściowym obuwiu, to nieuchronnie narazisz swój dywan na permanentny kontakt z błotem i zanieczyszczeniami. Dywan wełniany doskonale spełni swoją rolę w pokoju gościnnym, który nie jest za bardzo mocno eksploatowany.

 

Odkurzacz i trzepanie

Odkurzanie to najprostsza forma dbania o dywan z wełny. Może się zdawać zbyt mało znacząca, ale to nie prawda. Regularne odkurzanie bardzo pomaga w zachowaniu początkowych właściwości dywanu. Zapobiega przedostaniu się brudu w niższe partie włókna. Trzepaki zamontowane na każdym osiedlu mogą nam się kojarzyć z cechami poprzedniej epoki, ale niepotrzebnie. Trzepanie dywanu to najprostszy sposób na odświeżenie dywanu. Trzepanie umożliwia pozbycie się kurzu i brudu, którym odkurzacz nie pomoże. Trzepanie korzystnie wpływa również na runo – pomaga przywrócić pierwotny kształt. Warto więc co jakiś czas przetrzepać dywan – jeżeli nie mamy trzepaka to możemy spróbować na balkonie.

 

Co począć z plamami?

Największym koszmarem osób które posiadają dywan naturalny są plamy. Czasem drżymy już na samo wspomnienie, że odwiedzą nas goście, a jak wiadomo, przy dużej liczbie osób łatwo o zaplamienie dywanu. Co zrobić gdy zdarzy się plama? Warto wiedzieć, że w przypadku plamy na dywanie wełnianym najważniejszy jest czas. Wełna bardzo szybko wchodzi w reakcję z zabrudzeniami. Jeśli więc podczas ważnej kolacji zdarzy się, że gość zabrudzi dywan, to nie czekajmy aż goście udadzą się do domu – zacznijmy działać od razu. Jaki jest dobry sposób na plamy? Większość z nas z przekonaniem od lat stosuje roztwór wody z octem. Zgadza się, że ocet ma nieprzyjemny i intensywny zapach, który nie wszystkim odpowiada. Jednak naturalność często wygrywa z zapachem. Jeżeli stoimy za bardziej współczesnymi rozwiązaniami to możemy wypróbować środki z wielkiej gamy preparatów do odplamiania dywanów. Należy tylko zachować ostrożność – każdy preparat ma inne właściwości.

Podsumowując: najbardziej rozpowszechnionym sposobem pielęgnowania dywanu wełnianego jest regularna konserwacja.

Dodaj komentarz