Kolorowe drzewo

Ekologiczne kosmetyki – dlaczego warto

W ostatnich latach sporo się słyszy o naturalnych środkach stosowanych w odżywianiu oraz higienie ciała. Dlaczego jest to tak powszechne?

W zasadzie z tego co naturalne ludzkość korzysta przez długie tysiąclecia. Ubiegły wiek przyniósł jednak intensywny progres nauki oraz technologii. Powstały nowoczesne technologie w zakresie produkcji żywności a także przeróżnych produktów, z których ochoczo korzystamy na co dzień – między innymi kosmetyków. W niniejszym artykule podajemy najczęstsze powody tak częstego stosowania ekologicznych, naturalnych kosmetyków.

Naturalne mydło
Naturalne mydło
  1. Proste formuły

Dla nas jako ostatecznych odbiorców i użytkowników czytelna formuła składu umieszczona na produkcie bardzo zachęca do zakupu. Na ogół skład kosmetyków ekologicznych to zwyczajne kolejno wymienione ekstrakty oraz minerały, itp. Trzeba przyznać, że taka prosta forma do nas trafia. Bez profesjonalnej wiedzy o związkach chemicznych potrafimy ocenić skład produktu.

  1. Chemia do kosza

Stosowanie chemicznych środków w kosmetykach umożliwiło wydłużenie ich czasu użycia, uatrakcyjnia je wizualnie przez co chętniej je stosujemy (piana, zapach). Niestety dopiero po jakimś czasie ich regularnego używania dowiedzieliśmy się jak dużo niepożądanych efektów może nieść zastosowanie wielu takich substancji. Jako przykład warto podać konserwanty, tj formaldehyd, który powoduje mocne reakcje alergiczne. Wykazano, że formalina intensyfikuje proces starzenia się skóry, a także może powodować rozwijanie się raka. Prowadzone są szeroko zakrojone badania mające potwierdzić związki popularnych konserwantów, parabenów z niektórymi nowotworami. Sprawa uwzględniania przeróżnych środków chemicznych w dzisiejszych kosmetykach to naprawdę temat trudny do wyczerpania. Jeżeli zaintrygował cię temat chemii w popularnych kosmetykach, to poczytaj na portalach medycznych o parafinie, lanolinie oraz SLES.

3. Uniwersalne zastosowanie kosmetyków naturalnych

Sztuczne kosmetyki są na ogół przypisane do różnych typów cery, włosów, itp. Warto wiedzieć, że często jest to po prostu sprytnie przemyślany zabieg marketingowy, aby poszerzyć zakres proponowanych produktów oraz tworzyć nowe grupy potencjalnych klientów. Z kolei kosmetyki całkowicie naturalne takie jak np. mydła oraz kremy mają uniwersalne zastosowanie, mogą być stosowane przez praktycznie wszystkich.

Chyba nie da się przecenić pozytywy wynikające ze stosowania naturalnych produktów codziennym życiu. To prawda, że kosmetyki naturalne na ogół są stosunkowo drogie, ale biorąc pod uwagę korzyści z ich stosowania… może nie warto na nich oszczędzać?


Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym

logo teraz natura

Dodaj komentarz