Kocioł Buderus ogrzewa mieszkanie

Serwis Buderus – dlaczego warto korzystać?

Jesteś posiadaczem kotła gazowego marki Buderus? Zapewne nie raz spotkałeś się z zachętami do zamówienia okresowego autoryzowanego przeglądu technicznego. Dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usługi serwisu swojego kotła przynajmniej raz w roku?

Żyjemy w takim regionie geograficznym, w którym kilka miesięcy w roku są niezwykle chłodne – dlatego w każdym budynku niezbędne jest wydajne, nieustannie pracujące urządzenie grzewcze. W bardzo wielu gospodarstwach domowych w Polsce funkcjonują różnego typu kotły zasilane gazem ziemnym. Wiele z nich zostały wyprodukowane przez znaną i cenioną w Europie markę Buderus. Kotły Buderus należą niewątpliwie do urządzeń wysokiej klasy w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku kotłami. Niemniej warto pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane urządzenie z czasem po prostu ulega uszkodzeniu. Wiele potencjalnych awarii kotła w sezonie grzewczym można zawczasu uniknąć poprzez wykonanie odpowiednich czynności serwisowych. Z tego względu zaleca się, aby przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu technicznego kotła gazowego. Rzecz jasna istotne jest także, aby usługa ta została wykonana starannie i z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Przeglądów technicznych kotłów gazowych dokonuje autoryzowany serwis Buderus. 

Serwis Buderus – najpopularniejsze awarie

  • uszkodzenie czujnika cwu (kotły dwufunkcyjne),
  • uszkodzenie elektrody jonizacyjnej,
  • wypalenie elektrody zapłonowej lub żarnika,
  • blokada poprzez czujnik stb (czujnik maksymalnej temperatury pracy kotła),
  • zanik ciągu kominowego lub awaria wentylatora,
  • zakamienienie płytowego wymiennika cwu (w kotłach dwufunkcyjnych gazowych),
  • zanieczyszczenie komory spalania,
  • blokada czujnika przepływu wody (tzw. turbinka),
  • blokada pompy wody.

Rzecz jasna temat awarii w kotłach gazowych trudno jest wyczerpać, ponieważ każde urządzenie odznacza się charakterystycznymi dla siebie uwarunkowaniami. Inne technologie są wykorzystywane w nowych kotłach, a inne były stosowane w starszych modelach. Inną budową charakteryzują się typowe kotły gazowe z otwartą komorą spalania, a inną nowe kotły kondensacyjne. Tak czy owak osoba dokonująca technicznego przeglądu musi znać budowę urządzenia, aby móc skutecznie i bezpiecznie zrealizować zlecenie. 

Dlaczego warto dbać o optymalny stan kotła Buderus?

Niektórzy posiadacze kotłów gazowych wychodzą z założenia, że póki urządzenie się nie zepsuje, to nie ma potrzeby wzywać fachowca, który mógłby coś poprawić w jego pracy. W praktyce niejednokrotnie okazuje się jednak, że takie podejście nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego? Otóż warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, kocioł gazowy jest nam bardzo potrzebny praktycznie każdego dnia. Potrzebujemy go nie tylko w sezonie grzewczym, ale też w innych porach roku, bowiem urządzenie to odpowiada za dostarczanie ciepłej wody we wszystkich kranach w mieszkaniu. Dopiero w przypadku awarii kotła wiele osób przekonuje się o tym jak bardzo uciążliwa jest taka sytuacja. Brak ciepłej wody sprawia, że niemożliwa staje się kąpiel, prysznic czy nawet poranna toaleta. O ile brak ciepłej wody w lecie jeszcze może nie być tak dużym problemem, o tyle całkowite wyłączenie kotła w trakcie zimowych mrozów może być już nie tylko niekomfortowe, ale nawet niebezpieczne. Dlaczego? Szczególnie w domach jednorodzinnych ogrzewanych kotłem gazowym, nagła jego awaria może oznaczać spadki temperatur w mieszkaniu nawet do poniżej 10 stopni. Przebywanie w tak chłodnych pomieszczeniach może przyczynić się do choroby nawet zdrowych osób, a co wtedy, gdy w domu przebywa też osoba schorowana w podeszłym wieku, albo niemowlę? Problemem jest też fakt, że w okresie zimowym pracownicy serwisów kotłów mają pełne ręce pracy i zazwyczaj na przyjazd naprawdę kompetentnego specjalisty trzeba czekać nawet kilka dni – niby niewiele, ale w przypadku braku ogrzewania może się to faktycznie stać sporym problemem. Czy nie lepiej jest po prostu nie dopuścić do powstania takiej awaryjnej sytuacji? Rzecz jasna nawet najlepszy przegląd techniczny nie wyeliminuje w stu procentach potencjalnych awarii, ale może w dużej mierze zmniejszyć ryzyko ich powstania. Z drugiej strony warto też pamiętać, że zlecając regularnie przeglądy techniczne w jakiejś lokalnej firmie autoryzowanego serwisu Buderus jesteśmy ich stałymi klientami – gdy pomimo regularnych przeglądów technicznych w naszym urządzeniu wystąpi awaria, firma obsługująca nasz kocioł zapewne będzie traktowała nasze zlecenie jako priorytetowe.

W przypadku awarii kotłów w sezonie zimowym warto też wiedzieć, że najtrudniej jest usunąć usterki nietypowe. Szczególnie, gdy kocioł jest bardzo zaniedbany, ponieważ nie dokonywano jego regularnego przeglądu technicznego, może dojść do bardzo nietypowych i trudnych do zdiagnozowania przez serwisanta uszkodzeń. Ich wyeliminowanie może zająć mu więc więcej czasu. Dodatkowym problemem w przypadku awarii nietypowych jest dostępność części zamiennych. Rzecz jasna każdy solidny autoryzowany serwisant Buderus posiada przy sobie natychmiast dostępne najpopularniejsze części zamienne, ale rzecz jasna nie wozi ze sobą wszystkich wentylatorów, palników, czy armatur gazowych. Awarie takich ‘grubszych’ elementów wiążą się niejednokrotnie z oczekiwaniem na ich dostarczenie z krajowych magazynów – co także może potrwać nawet dwa lub trzy dni. Dopiero po dotarciu na miejsce niezbędnych części, serwisant może przystąpić do konkretnych napraw. A zatem drogi użytkowniku kotła gazowego, prosimy pamiętaj – w wypadku wystąpienia awarii kotła w zimie, trzeba liczyć się z oczekiwaniem nawet kilka dni na wizytę serwisanta, ale niejednokrotnie zdarza się, że nie jest on w stanie usunąć awarii od razu. Zanim urządzenie wróci do dawnej sprawności, być może przyjdzie nam czekać nawet kilka dni. 

Autoryzowany serwis Buderus In-Serwis J.Boguta – obszar działania

Przegląd techniczny kotła gazowego Buderus – podejście ekonomiczne

Warto pamiętać, że urządzenie gazowe ma swoją określoną sprawność energetyczną – czyli zdolność wyprodukowania z jakiejś ilości gazu określonej ilości energii cieplnej. Rzecz jasna nowe urządzenie działa najbardziej wydajnie. Z czasem jednak na skutek rozmaitych czynników eksploatacyjnych, jego sprawność słabnie, co wiąże się zazwyczaj z większą ilością spalanego gazu. Jak nietrudno się tutaj domyśleć wiąże się to z podwyższonymi rachunkami za gaz. W dobie rosnących cen tego paliwa warto dokładać starań, aby urządzenie pracowało na jak najlepszych obrotach. Dokonywanie regularnych przeglądów technicznych przez autoryzowany serwis Buderus bardzo w tym pomaga. Zwłaszcza w przypadku kotłów kondensacyjnych rutynowy przegląd kotła wiąże się także z dokonaniem analizy chemicznej spalin. Porównanie składu spalin z dostarczonymi przez producenta normami pozwala na określenie czy nie trzeba skorygować pracy, np. aparatury gazowej kotła. 

Z punktu widzenia komfortu domowników w sezonie grzewczym, podejścia ekonomicznego czy po prostu nawet bezpieczeństwa (jakby nie patrzeć mamy do czynienia z urządzeniem stale spalającym gaz) poniesienie kosztu związanego z autoryzowanym przeglądem technicznym nie jest wcale tak istotne. Jeśli zatem twój kocioł gazowy Buderus działa bez zarzutu to znakomicie! Są to faktycznie urządzenia, które charakteryzują się dość niską awaryjnością. Niemniej warto dokonywać jego przeglądu technicznego. Jako autoryzowany serwis Buderus w Lublinie serdecznie do tego zachęcamy!

Dodaj komentarz